قدیمی ترین زبان های دنیا که همچنان استفاده می شوند نیاز به برقراری ارتباط یک… یکشنبه ۹ تیر ۹۸

قدیمی ترین زبان های دنیا که همچنان استفاده می شوند

نیاز به برقراری ارتباط یک ویژگی ذاتی برای همه مخلوقات خداوند است. در حالیکه حیوانات روش های خودشان را برای ایجاد ارتباط به کار می برند، انسان از ابزار ارزشمندِ زبان برای برقراری ارتباط با هنوعانش بهره می برد. با پیشرفت جامعه انسانی و ظهور صنایع و اختراعات و دستاوردهای بشر، زبان نیز دستخوش تغییرات بسیاری شده است. بعضی زبانها به گویش های مختلفی تقسیم شده اند و بعضی بدون تغییرات چشمگیری همچنان باقی مانده اند. در این مقاله قصد داریم تا ۸ تا از قدیمی ترین زبان های دنیا را به شما معرفی کنیم. زبان هایی که همچنان استفاده می شوند.

 

۸- ایرلندی گالیک ( Irish Gaelic)

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: قرن چهارم بعد از میلاد مسیح

کشور یا منطقه: ایرلند

تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: حدود ۷۴ هزار نفر

زبان ایرلندیِ گالیک با وجودی که می دانم شاید تعجب شما برانگیزد، اما یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است. هر چند که تعداد نه چندان زیادی هنوز به این زبان گفتگو می کنند. اما چیزی که بیشتر باعث شگفتی است این است که زبان ایرلندی گالیک خیلی پیش ترها از زبان لاتین به وجود آمده و حتی قدیمی ترین ادبیات را در بین زبان های اروپای غربی دارد. این زبان که اکنون به عنوان زبان رسمی در ایرلند شناخته می شود، تنها تعداد کمی مخاطب در ناحیه ایرلند شمالی دارد.

 

۷- عبری (Hebrew)

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: قرن دهم پیش از میلاد

کشور یا منطقه: اسرائیل

تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: حدود ۹ میلیون نفر

زبان عبری زبان پیامبران و یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا است. هیچ حرف مصوتی دراین زبان وجود ندارد. این زبان توسط یهودیان تکلم می شود و خود شامل دو نوع است: عبری مدرن که بیشتر به عنوان زبان رسمی یهودیان کاربرد دارد و عبری کهن که تنها در عبادات و در متون قدیمی استفاده می شود.

 

۶- تامیل (Tamil)

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: ۳۰۰پیش از میلاد

کشور یا منطقه: هندوستان و سریلانکا

تعداد افرادی که به این زبان گفتگو می کنند: حدود ۷۸ میلیون نفر

تامیل یکی از زبان های بسیار بسیار قدیمی دنیا است که همچنان مورد استفاده طرفدارانش قرار دارد. قدمت این زبان بر اساس اسناد موجود به ۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این زبان در فهرست ۲۰ زبان پر مخاطب دنیا قرار دارد چرا که در حال حاضر ۷۸ میلیون نفر به این زبان صحبت می کنند. زبان تامیل همچنان زبان رسمیِ ایالت تامیل نادو (Tamil Nadu) در هندوستان نیز هست. این زبان در کشورهای سریلانکا و سنگاپور نیز گفتگو می شود.

زبان تامیل در سه دسته کلاسیک، مدرن و محاوره ای  گفتگو می شود. چیزی که آن را از سایر زبان های کهن دنیا متمایز می سازد این است که بر خلاف دیگر زبان ها که نوع کلاسیکشان در برهه ای از تاریخ به فراموشی سپرده شده اند، شکل کلاسیک این زبان همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۵- عربی

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: ۵۱۲ پیش از میلاد مسیح

کشور یا منطقه: کشورهای عرب زبان

تعداد افرادی که به این زبان گفتگو می کنند: حدود ۴۲۲ میلیون نفر

همچنان که در برهه ای از تاریخ، اعراب به کشورگشایی و فتوحات دست یافتند، زبانشان نیز بخش های بسیاری را تحت تاثیر قرار داد. زبان عربی پنجمین زبان پرکاربرد دنیا است به طوری که تنها ۲۹۰ میلیون نفر این زبان را به عنوان زبان مادری خود صحبت می کنند. زبان عربی یکی از زبان های رسمی سازمان ملل متحد نیز هست. چرا که زبان رسمیِ دین اسلام است و نمونه بارز قدمت این زبان کتاب مقدس مسلمانان، قرآن، است. این زبان در حال حاضر به گویش های مختلفی تکلم می شود که البته تفاوت چندانی در گویش های آن وجود ندارد.

قدمت زبان عربی به عصر آهن باز می گردد و در بسیاری از نسخ علمی همچون ریاضیات و فلسفه از زبان عربی استفده شده، حتی بسیاری از دانشمندان پارسی هم نسخ علمیِ خود را به زبان عربی نوشته اند. این زبان بسیاری از زبان های دیگر همچون اسپانیایی، هندی و اردو را تحت تاثیر خود قرار داده است.

 

۴- پارسی

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: ۶۰۰ پیش از میلاد

کشور یا منطقه: ایران

تعداد افرادی که به این زبان گفتگو می کنند: حدود ۱۱۰ میلیون نفر

زبان پارسی (فارسی) یکی از زیباترین و قدیمی ترین زبان های دنیا است که شکل مدرن آن در ایران، افغانستان و تاجیکستان استفاده می شود. البته شکل مدرن این زبان که از پارسی کهن مشتق شده به دلایل سیاسی دز افغانستان به عنوان فارسی دری و در تاجیکستان به عنوان زبان تاجیکی شناخته می شود. این زبان به دلیل ادبیات بسیار غنیِ آن در کشورهای مختلف دنیا شناخته شده و حتی تدریس می گردد. فردوسی، حافظ و سعدی از شعرا و نامداران ربان پارسی هستند که آثار ایشان در بسیاری از دانشگاه های بزرگ جهان تدریس می شود.

 

۳- یونانی

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: ۱۱۲۰ پیش از میلاد

کشور یا منطقه: یونان

تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: ۱۳ میلیون نفر

زبان یونانی، زبان فلاسفه، متفکران و اندیشمندان است. پیشینه این زبان درست مانند خودش پیچیدگی های بسیاری دارد. زبان یونانیِ مدرن شکل تغییر یافته یونانی باستان است و رکورد قدیمی ترین زبان زنده دنیا را از آنِ خود دارد. این زبان یکی از زبان های رسمی سازمان ملل و همچنین زبان رسمی قبرس و یونان است.

 

۲- چینی

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: ۱۲۵۰ پیش از میلاد

کشور یا منطقه: چین و بخش هایی از جنوب شرقی آسیا

تعداد افرادی که به زبان صحبت می کنند: ۱/۲ میلیارد نفر

زبان چینی با تاریخی ۳۰۰۰ ساله بیش از هر زبان دیگری در جهان مخاطب دارد. در واقع ۱۶ درصد مردم جهان به زبان چینی صحبت می کنند. این زبان گویش های مختلفی دارد و به دلیل تعداد بالای گویندگانش یکی از زبان های رسمی سازمان ملل است. زبان چینی در کشور پرجمعیت و بزرگ چین، تایوان و بخش هایی از سنگاپور تکلم می شود.

 

۱- زبان باسک

قدیمی ترین زبان های دنیا

قدمت: نامعلوم

کشور یا منطقه: باسک

تعداد افرادی که به این زبان صحبت می کنند: حدود ۹۰۰ میلبون نفر

هیچ زبانی می تواند مدعی باشد که اسرارآمیزتر از زبان یونانی است. زبان باسک آنقدر اسرار آمیز است که دانشمندان هنوز نتوانسته اند قدمت آن را پیدا کنند. تنها چیزی که درباره این زبان بدیهی است این است که زبان باسکی بازمانده زبان هندو اروپایی است یعنی قدمت آن مربوط به پیش از تصرف اسپانیا توسط رومیان است. این زبان فقط در کشور باسک تکلم می شود و هیچ شباهت یا ارتباطی با سایر زبان های اروپایی ندارد.

کلام آخر از قدیمی ترین زبان های دنیا

اهمیت زبان را نمی توان نادیده گرفت، به خصوص که با پیشرفت علم و فناوری

و حرکت به سمت و سوی جهانی شدن، توانایی ارتباط برقرار کردن

با بیش از یک زبان به امری ضروری تبدیل شده است. گفتگو به هر

کدام از این زبان ها و یادگیری آن علاوه بر اینکه شما را با یکی

از قدیمی ترین ابزارهای بشر برای ارتباط با همنوعانش آشنا می سازد،

فرایند جهانی شدن را تا حد بسیار زیادی سرعت می بخشد.

علاوه بر اینکه یادگیری هر زبان چشم انداز تازه ای به روی شما می گشاید

و جهان را به شکل جدیدی پیش رویتان قرار می دهد.

 


زهره خسروی – oldest.org

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 دیدگاه